کشاورزیکشاورزی در استان‌های ایرانکشاورزی و دامداریلوازم یدکی تراکتورماشین آلاتماشین آلات کشاورزی

بازار داغ تراکتور های دست دوم در آمریکا

بازار تراکتور های متسعمل در حال حاضر به دلیل تقاضای سیری ناپذیر خریدار های داخلی و خارجی به تنها راه کشاورزان برای برداشت ذرت، گندم و سویا تبدیل شده و از همین جهت اهمیت بسزایی یافته است.

در آمریکا کسی بهتر از گِرِگ پیتِرسون (Greg peterson) بر بازار تراکتور های دست دوم مسلط نیست.

بازار تراکتور های متسعمل در حال حاضر به دلیل تقاضای سیری ناپذیر خریدار های داخلی و خارجی به تنها راه کشاورزان برای برداشت ذرت، گندم و سویا تبدیل شده و از همین جهت اهمیت بسزایی یافته است. بعد از گذشت چهار هفته از اعتصاب کارگران شرکت جان دیر (John Deere)؛ تنها راه باقی مانده کشاورزان برای تامین نیاز خریداران غلات، خریداری و استفاده از تراکتور های دست دوم است.

به باور آقای پیترسون، در 32 سال سابقه کاری وی، بازار تا به حال به این آشفتگی نبوده است. وی در هر مزائده ای که در چند ماه اخیر شرکت کرده شاهد شکست رکورد قیمت مدل های مختلف تراکتور بوده است.  شاخص ارزش فصلی آقای پیترسون (وی آنرا بعد از درخواست های مکرر وال استریت از او برای اطلاعات بازار ایجاد کرد) به عدد 9.5 صعود داشته که با رکورد های یک دهه قبل برابری میکند.

2

 

شاخص در نه ماه اول سال 22% رشد داشته و انتظار میرود که همچنان به رشد خود ادامه دهد. این رشد، بازار آرام کشاورزی آمریکا را به بازاری با تورم بسیار بالا تبدیل خواهد کرد. عوامل زیادی نیز در افزایش تورم صنایعی چون خودرو و تلویزیون نقش دارند. مواردی مانند افزایش تقاضای نقدی و یا کمبود مواد نیمه رسانا نمونه هایی از این عوامل اند. در صنعت ماشین های کشاورزی، علاوه بر موارد ذکر شده توقف تولید شرکت جان دیر که یکی از بزرگترین شرکت های تولید ماشین آلات است نیز به این تورم دامن زده است.

به گفته پیترسون بازار الان بسیار میتواند سود زا باشد و دقیقا در همین شرایط کارگران شرکت جان دیر اعتصاب کرده اند.

آقای پیترسون 55 سال سن داشته و به نمادی در بازار تراکتور تبدیل شده است. وی در طول این مدت در ده ها مزائده در غرب میانه شرکت داشته است.

فروش گزارش های فصلی به سرمایه داران،راه اندازی وبسایت،پخش برنامه هفتگی نیم ساعته در یوتیوب و برپایی مزائده ای با برند خودش از فعالیت های آقای پیترسون برای رشد کسب و کارش هستند.

3%20(2)

 

همیشه در اواخر سال، بازار ادوات و ماشین آلات آشفتگی هایی دارد. قوانین مالیاتی کشاورزان را وادار میکند تا قبل از اتمام سال، مقداری از سود را برای ارتقای ماشین آلات خود هزینه کنند. با اینکه رشد صعودی قیمت غلات کشاورزان سود خوبی دریافت کرده اند اما تجهیزات موجود در بازار بسیار محدود اند.

با اینکه آقای پیترسون از توضیح راجع به شاخص اش امتناع میکرد با اندکی توجه میتوان دریافت که تمامی مزائده ها نشانگر صعود حتی بیشتر شاخص هستند. این افزایش قیمت تراکتور ها به جایی رسیده که برخی کشاورزان نگرانند که شاید نتوانند برای کشت سال بعد خود تراکتوری داشته باشند.

یکی از موارد را اگر بخواهیم به عنوان مثال بیان کنیم: تراکتور جان دیر سالم و کم کار ساخته شده در سال 1998 و 1000 ساعت کارکرد. مزائده این تراکتور از 100.000 دلار شروع شده و به قیمت 170.000 دلار به فروش رسیده است که 25.000 دلار بیشتر از رکورد قیمت قبلی برای همین مدل بوده است. خریدار این تراکتور نیز به حدی ناچار بوده که 24 ساعت را در مسیر رفت و برگشت سپری کرده تا فقط بتواند تراکتوری برای زمین کشاورزی خود تامین کند

tabligat
ads 468x60 30
ads 728x90 in post
محتوای سایت تراکتوری به صورت اتوماتیک از سطح وب جمع آوری شده اند ، در صورت مشاهده مطالب غیر مرتبط، غیر شرعی و غیر اخلاقی ، و مغایر با قوانین لطفا محتوای مورد نظر را گزارش دهید تا محتوا حذف شود.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا