دسته‌بندی نشدهعمومی

چهار آزمایش آسان خاک برای تعیین خصوصیات خاک

مقدمه

اطلاعات هرچه بیشتر در مورد خاک به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که چه کارهایی باید انجام دهید تا خاک برای گیاهانی که می‌خواهید پرورش دهید ایده آل باشد و یا چه گیاهانی را می‌توانید در آن کشت کنید. اگر بتوانید در مورد بافت خاک، ترکیب خاک، زهکشی، اسیدیته و تراکم مواد معدنی خاک خود اطلاعات کافی کسب کنید، در نتیجه می‌توانید از نتایج ناامیدکننده‌ای که در صورت نامناسب بودن خاک ممکن است برای باغ و محصولات شما رخ دهد، جلوگیری کنید.

این ۴ آزمایش که در زیر شرح داده شده است به شما در تعیین خصوصیات خاک کمک زیادی می‌کند:

اولین آزمایش خاک: تست فشرده ساختن خاک با دست

یکی از اساسی‌ترین خصوصیات خاک ترکیب آن است. به‌طورکلی، خاک‌ها به‌عنوان خاک رسی، خاک شنی یا خاک لومی طبقه‌بندی می‌شوند. خاک رس غنی از مواد مغذی است، اما زهکشی آن کند است. خاک شنی زهکشی سریعی دارد اما در نگهداری مواد مغذی و رطوبت مشکل دارد. خاک لومی به‌طورکلی خاک ایده آل در نظر گرفته می‌شود زیرا رطوبت و مواد مغذی را در خود نگه می‌دارد اما خیس نمی‌ماند.

چهار آزمایش آسان خاک برای تعیین خصوصیات خاک 16

برای تعیین نوع خاک خود، یک مشت خاک مرطوب (اما نه خیس) از باغ خود بردارید و با دست خود یک فشار محکم به آن بدهید. سپس، دست خود را باز کنید. یکی از سه اتفاق زیر رخ خواهد داد:

  1. شکل خود را حفظ خواهد کرد و هنگامی‌که با انگشت خود یک ضربه سبک به آن وارد می‌کنید، خرد می‌شود. این بدان معنی است که شما خوش‌شانس هستید و خاک لومی دارید
  2. شکل خود را حفظ می‌کند و هنگامی‌که با انگشت خود یک ضربه سبک به آن وارد می‌کنید سرسختانه در دست شما می‌نشیند و خرد نمی‌شود. این بدان معنی است که خاک شما خاک رسی است.
  3. به‌محض اینکه دستتان را باز کنید خاک از هم می‌پاشد. این بدان معنی است که شما خاک شنی دارید.
چهار آزمایش آسان خاک برای تعیین خصوصیات خاک 17

اکنون‌که دانستید چه نوع خاکی دارید، می‌توانید روی بهبود آن کار کنید.

دومین آزمایش خاک: تست نفوذپذیری و زهکشی خاک

همچنین تعیین اینکه آیا خاک شما مشکل زهکشی دارد یا خیر مهم است. بعضی از گیاهان در صورت مرطوب ماندن بیش‌ازحد خاک، ریشه آن‌ها دچار پوسیدگی شده و درنهایت از بین می‌روند. برای آزمایش نفوذپذیری و زهکشی خاک کارهای زیر را انجام دهید:

  1. گودالی به عرض حدود شش اینچ (۱۵ سانتیمتر) و عمق یک پا (۳۰ سانتیمتر) حفر کنید.
  2. گودال را با آب پر کنید و اجازه دهید کاملاً تخلیه شود.
  3. دوباره آن را با آب پر کنید.
  4. مدت زمان تخلیه آب را یادداشت کنید. اگر تخلیه آب بیش از چهار ساعت طول بکشد، خاک شما زهکشی ضعیفی دارد.
چهار آزمایش آسان خاک برای تعیین خصوصیات خاک 18

سومین آزمایش خاک: تست کرم خاکی

کرم‌ها شاخص‌های خوبی برای سلامت کلی خاک شما به‌ویژه از نظر فعالیت بیولوژیکی هستند. همچنین اگر در خاک کرم خاکی دارید این احتمال وجود دارد که تمام میکروب‌ها و باکتری‌های مفیدی را که باعث ایجاد خاک سالم و گیاهان قوی می‌شود، داشته باشید. برای انجام تست کرم خاکی:

  1. اطمینان حاصل کنید که خاک حداقل تا ۱۳ درجه سانتی‌گراد گرم شده است و حداقل تا حدودی مرطوب است، اما خیس نیست.
  2. یک گودال به عرض و عمق یک فوت (۳۰ سانتیمتر) حفر کنید و خاک آن را روی یک پارچه برزنت یا تکه مقوا بریزید.
  3. درحالی‌که خاک را دوباره به گودال برمی‌گردانید خاک را با دست خود الک کنید و کرم‌های خاکی را بشمارید.

 اگر حداقل ده کرم خاکی پیدا کردید، خاک شما بسیار خوب است. کمتر از این نشان می‌دهد که ممکن است مواد آلی کافی در خاک برای حمایت از جمعیت کرم سالم وجود نداشته باشد، یا خاک شما بیش‌ازحد اسیدی یا قلیایی باشد.

چهار آزمایش آسان خاک برای تعیین خصوصیات خاک 19

چهارمین آزمایش خاک: تست Ph

Ph (سطح اسیدیته) خاک شما بسیار به رشد گیاهان شما وابستگی زیادی به سطح اسیدیته خاک شما دارد. دارد. Ph در مقیاس صفر تا ۱۴ آزمایش می‌شود، صفر آن بسیار اسیدی و ۱۴ بسیار قلیایی است. بیشتر گیاهان در خاک با PH نسبتاً خنثی، بین شش تا هفت، بهترین رشد را دارند. هنگامی‌که سطح Ph کمتر از پنج یا بیشتر از هشت باشد، گیاهان به آن اندازه که باید و به خوبی رشد نمی‌کنند.

هر خانه و باغی کیت‌های تست Ph را جهت تعیین ph خاک به همراه داشته باشید. این کیت‌ها نسبتاً دقیق هستند، اما باید مطمئن شوید که دستورالعمل‌های تست را دقیقاً دنبال می‌کنید. هنگامی‌که بدانید Ph خاک شما مشکل دارد یا خیر، می‌توانید برای رفع مشکل شروع به کار کنید.

برای تعیین PH خاک با استفاده از کیت تست Ph، مقداری از خاک را در یک ظرف شیشه‌ای ریخته و با استفاده از آب مقطر که دارای Ph خنثی است، خاک را حل کنید. سپس یکی از کیت‌های تست Ph را در محلول موردنظر فرو برده و پس از چند لحظه کیت را از محلول خارج کنید و منتظر بمانید تا کیت تغییر رنگ دهد. از نمودار رنگ برای مطابقت رنگ نمونه خاک خود و تعیین Ph آن استفاده کنید.

چهار آزمایش آسان خاک برای تعیین خصوصیات خاک 20

اگر همه آزمایشات بالا را انجام داده اید و در صورت لزوم خاک خود را نیز اصلاح کرده اید اما گیاهان شما همچنان دچار مشکل هستند، مرحله بعدی انجام آزمایش خاک برای تعیین میزان مواد غذایی موجود در خاک است. نمونه خاک را جمع‌آوری کرده و برای تجزیه‌وتحلیل به آزمایشگاه خاک محل خود بفرستید. آن‌ها گزارشی را به شما ارائه می‌دهند که هرگونه کمبود مواد معدنی و مشکلات در خاک شما را هشدار می‌دهند و همچنین مراحل اصلاح مشکلات را به شما نشان می‌دهد.

این ۴ آزمایش روش‌های ساده و ارزان قیمتی است برای اطمینان از اینکه باغ شما بهترین پایه ممکن برای کشت محصولات موردنظرتان را دارد.

جمع‌بندی

داشتن خاک سالم برای پرورش گل، گیاهان زینتی، سبزیجات، چمن، درخت و درختچه و … یک ضرورت مطلق است. در این مقاله ۴ آزمایش ساده برای تعیین برخی از خصوصیات خاک مانند تعیین بافت خاک، سلامت خاک و… آورده شده است که با انجام آن‌ها و آگاهی از مشکلات خاک به راحتی می‌توانید در جهت رفع مشکلات خاک و کشت موفقیت‌آمیز گیاهانتان در خاک اصلاح‌شده اقدام کنید. این ۴ آزمایش شامل تست فشرده‌سازی خاک با دست، تست نفوذپذیری خاک، تست کرم خاکی و تست تعیین PH خاک است.

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۴.۱ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۶۹

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود …

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

tabligat
ads 468x60 30
ads 728x90 in post
محتوای سایت تراکتوری به صورت اتوماتیک از سطح وب جمع آوری شده اند ، در صورت مشاهده مطالب غیر مرتبط، غیر شرعی و غیر اخلاقی ، و مغایر با قوانین لطفا محتوای مورد نظر را گزارش دهید تا محتوا حذف شود.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

دکمه بازگشت به بالا