زراعت

کاشت، داشت و برداشت بامیه (Okra)


مقدمه

بامیه Abelmoschus esculentus L. (Moench) یک محصول مهم گیاهی، یک‌ساله، علفی از خانواده پنیرکیان (Malvaceae) است که در مناطق گرمسیری، نیمه گرمسیری و معتدل گرم در سراسر جهان کشت می‌شود. میوه یا غلاف حاوی دانه در مرحله نابالغ برداشت می‌شوند و به عنوان سبزی یا جهت آشپزی مصرف می‌شوند. علاوه بر این مزایای تغذیه‌ای، قسمت‌های مختلف گیاه به‌طور گسترده‌ای در طب سنتی (به عنوان آنتی‌بیوتیک، ضد تب، دیورتیک، ضد اسپاسم و غیره) در سراسر جهان استفاده می‌شود

گیاه‌شناسی

گیاه بامیه دارای ساقه‌ی راست و کوچک است که بسته به رقم به ارتفاع ۱ تا ۸ متر می‌رسد و حاوی یا فاقد کرک می‌باشد. به عنوان یک گیاه یک‌ساله، تنها در یک فصل رشد زنده می‌ماند. برگ‌های آن قلبی شکل به طول ۱۰-۲۰ سانتی‌متر با ۵-۷ لوب است. این گیاه گل‌هایی با پنج گلبرگ سفید تا زرد به قطر ۴-۸ سانتی‌متر، تولید می‌کند. گل‌های آن هرمافرودیت (دارای اندام نر و ماده) و توسط زنبورها گرده‌افشانی می‌شود. غلاف بذر یک کپسول به طول حدود ۲۵ سانتی‌متر و حاوی تعداد زیادی دانه است. گمان می‌رود که بامیه از اتیوپی سرچشمه گرفته است.

کشت بامیه

شرایط مناسب جهت کشت

بامیه گیاهی گرمادوست است که در آب‌وهوای مناطق جنوب و در خاک‌های شنی تا لومی متوسط با زهکشی خوب بهترین رشد را دارد. خاک باید از نظر مواد آلی غنی با pH بین ۵.۸ تا ۶.۸ باشد. در صورت کاشت در خاک‌های رسی، کشت نشایی پیشنهاد می‌شود زیرا جوانه‌زنی بذر در خاک‌های رسی و سنگین با مشکل مواجه می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل مقاله اصلاح خاک های شور و سنگین را مطالعه کنید.

گیاهان باید در منطقه‌ای که روزانه حداقل ۸ ساعت نور خورشید را دریافت کند کشت شود.

بامیه در دماهای بالا بهتر رشد می‌کند. حداقل دمای خاک برای رشد بامیه باید ۱۸.۳ درجه سانتی‌گراد (۶۵ درجه فارنهایت) باشد. رشد بهینه گیاهان در دمای خاک بین ۲۳.۹ تا ۳۲.۳ درجه سانتی‌گراد رخ می‌دهد.

گیاه بامیه
کاشت، داشت و برداشت بامیه (Okra) 28

تکثیر

بامیه معمولاً از طریق بذر تکثیر می‌شود. خیساندن بذرها در آب در شب قبل از کاشت به جوانه‌زنی گیاهان کمک می‌کند، بذرها باید در عمق ۲.۵ سانتی‌متر (۱ اینچ) و فاصله ۲۵- ۴۵ سانتی‌متر (۱۰ تا ۱۸ اینچ) بین ردیف‌ها و پس از رسیدن خاک به دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد (۶۵ درجه فارنهایت) کاشته شوند. در تولید تجاری بامیه، بذرها در ردیف‌هایی قرار می‌گیرند که ۶۵ تا ۱۰۰ سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند. بذر بامیه معمولاً به میزان ۱۰ پوند در هکتار (۴.۵ کیلوگرم) کاشته می‌شود اما با استفاده از روش‌های کاشت دقیق، این مقدار بسیار کاهش می‌یابد. نهال‌ها درحالی‌که ۴-۶ هفته‌ای هستند به فاصله نهایی ۱۵-۲۲.۵ سانتی‌متر برای تولید گیاه نهایی تنک می‌شوند.

بامیه برای توسعه بهینه به خاک مرطوب نیاز دارد. آبیاری به میزان ۱.۵ اینچ در هر ۱۰ روز در مناطق گرم‌تر توصیه می‌شود. در آب‌وهوای سردتر، گیاهان به آب کمتری نیاز دارند زیرا رشد آن‌ها محدود می‌شود. بامیه از افزودن نیتروژن و فسفر سود می‌برد. پرورش‌دهندگان به‌طورکلی کود فسفات آمونیوم را که حاوی هر دو ماده مغذی است به میزان ۴۵ کیلوگرم در ایکر (۰.۴۰۵ هکتار) قبل از کاشت بذر استفاده می‌کنند. کود مرغی ممکن است به‌جای کود شیمیایی ۱ هفته قبل از کاشت استفاده شود. کود سرک نیتروژن ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم در ایکر می‌تواند ۶ هفته پس از کاشت استفاده شود. با توجه به مدت طولانی که برداشت بامیه انجام می‌شود، علف‌های هرز می‌توانند به یک مشکل تبدیل شده و نیاز به مدیریت داشته باشند. در باغچه خانگی، با وجین علف‌های هرز اطراف گیاهان می‌توان آن‌ها را از بین برد. کاربرد علف‌کش‌های مناسب در تولید تجاری بامیه جهت کنترل علف‌های هرز ممکن است مورد نیاز باشد.

بذر گیاه بامیه

برداشت

غلاف‌ها معمولاً ۲ ماه بعد از کاشت برای برداشت آماده هستند. غلاف بامیه به‌طورکلی ۴ تا ۶ روز پس از گلدهی آماده برداشت هستند و غلاف‌ها باید هر ۲-۳ روز یک‌بار زمانی که طول آن‌ها به ۷.۵ تا ۱۵.۲ سانتی‌متر برسد برداشت شوند. غلاف‌ها را می‌توان با برش با یک چاقوی تیز یا با دست از گیاه جدا کرد. غلاف‌های جوان به عنوان سبزی تازه یا پخته‌شده مصرف می‌شود. از دانه‌ها می‌توان برای استخراج روغن استفاده کرد. فیبر بامیه را می‌توان در تولید کاغذ استفاده کرد.

آفات و بیماری‌ها

پوسیدگی زغالی Macrophomina phaseolina

علائم بیماری شامل تغیر رنگ ساقه در خط خاک؛ فساد و برفک روی ساقه که ممکن است به سمت بالا گسترش یابد؛ برگ‌ها ممكن است پژمرده شده و از گیاه جدا شوند. اسکلروتیای متعدد سیاه و کوچک در بافت‌های آسیب‌دیده ایجاد می‌شود و می‌تواند برای تشخیص بیماری استفاده شود. قارچ دامنه میزبانی گسترده‌ای دارد و بر لوبیا، تنباکو، سویا، نخود و بسیاری محصولات دیگر تأثیر می‌گذارد. بیماری در درجه اول از طریق میکرواسکلروتیای موجود در خاک گسترش می‌یابد. برای کاهش مایع تلقیح در خاک، تناوب محصول با گیاهان غیر میزبان را رعایت کنید. همچنین از دادن تنش آبی به گیاهان زمانی که آبیاری موردنیاز است جلوگیری کنید.

پوسیدگی زعالی ساقه بامیه

پژمردگی فوزاریومی Fusarium oxysporum

پژمردگی کوتیلدون­ ها و برگ دانهال‌ها، کلروتیک شدن لپه­ ها در لبه ­ها و سپس نکروزه شدن آن‌ها از علائم پژمردگی فوزاریومی می‌باشد. گیاهان بزرگ‌تر علائم پژمردگی و کلروز برگ را نشان می‌دهند. پژمردگی معمولاً تدریجی است اما ممکن است بعد از باران شدید تابستان کاملاً ظاهر شود. اگر عفونت شدید باشد گیاهان کوتوله می‌شوند و ممکن است از بین بروند. سیستم آوندی گیاهان آلوده تغییر رنگ می‌یابد و با بریدن ساقه قابل‌مشاهده است. بیماری در درجه حرارت گرم دیده می‌شود. قارچ ممکن است از طریق بذر آلوده یا با تجهیزات آلوده و حرکت انسان به مزارع وارد شود. استفاده از بذور بدون بیماری و گواهی‌شده، کشت گونه‌های گياهي با مقاومت بيشتر در برابر بيماري در مناطقي كه سابقه بیماری‌های Fusarium را دارند و ضدعفونی خاک ممکن است بروز بیماری را کاهش دهد.

سفیدک پودری Oidium asteris-punicei

پوشش سفید پودری روی برگ‌ها، در حالت پیشرفته لکه‌ها ممکن است کل گیاه را پوشانده و به هم چسبیده باشند. اگر گیاه به‌شدت آلوده باشد، ممکن است برگ‌ها به سمت بالا جمع شده و سوخته شوند. قارچ در بقایای گیاهی و یا میزبان‌های متناوب زمستان گذرانی می‌کند؛ بیماری هوای گرم و خشک و شب‌های خنک که منجر به تشکیل شبنم می‌شود را دوست دارد. از آبیاری هوایی مانند آبیاری بارانی استفاده کنید (قارچ‌ها را از برگ شسته و زنده ماندن قارچ را کاهش می‌دهد)؛ ممکن است استفاده از قارچ‌کش‌های مناسب برای کنترل بیماری ضروری باشد

بلایت جنوبی Sclerotium rolfsii

پژمردگی ناگهانی برگ‌ها، زرد شدن شاخ و برگ؛ ساقه قهوه‌ای در بالا و زیر خاک؛ شاخه‌های قهوه‌ای ساقه که ممکن است با یک لایه میسلیومی پوشانده شوند از علائم بیماری می‌باشد. قارچ می‌تواند برای مدت طولانی در خاک زنده بماند. این بیماری در درجه حرارت بالا، رطوبت زیاد و خاک اسیدی ظهور می‌یابد. بلایت جنوبی عمدتاً در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مشاهده می‌شود. جهت مدیریت و کنترل بیماری گیاهان آلوده را از بین ببرید. از کاشت گیاهان با تراکم بالا جهت ترویج گردش هوا بین ردیف‌ها جلوگیری کنید؛ رعایت کردن تناوب کشت با محصولات زراعی که کمتر مستعد ابتلا به بیماری هستند؛ شخم بقایای محصول به عمق خاک؛ همچنین با پیچیدن فویل آلومینیومی پایین ساقه گیاه و ۲-۳ سانتیمتر در بالای خط خاک، مانع عفونت شوید.

کپک سفید Sclerotinia sclerotum

علائم بیماری: گل‌های پوشیده از قارچ پنبه‌ای سفید، ضایعات كوچك، دایره‌ای، سبز تیره، آبکی در برگ و شاخه‌ها و غلاف كه بزرگ‌شده و لزج می‌شوند. رشد قارچ سفید پنبه‌ای روی ضایعات ممکن است در طول دوره‌هایی از رطوبت بالا قابل‌مشاهده باشند و در نهایت مرگ شاخه‌ها و یا کل گیاه را شامل شوند.

قارچ می‌تواند بیش از ۵ سال در خاک زنده بماند. بیماری می‌تواند توسط باد، آب آبیاری آلوده و دانه‌های آلوده گسترش یابد. تناوب محصولات زراعی با گیاهان غیر میزبان مانند غلات و ذرت؛ کشت در ردیف‌هایی به موازات جهت بادهای غالب برای جلوگیری از شیوع بیماری از میزبان‌های ثانویه مجاور، خودداری از مصرف بیش‌ازحد کودهای نیتروژنه، رعایت فواصل کاشت و جلوگیری از کشت متراکم جهت مدیریت بیماری توصیه می‌شود.

کپک سفید ساقه بامیه

ویروس موزاییک زرد Bhendi Yellow Vein Virus (BYVMV)

برگ‌های آلوده تکه‌های متناوب از رنگ سبز و زرد را نشان می‌دهند. رگبرگ‌ها شفاف و کلروتیک می‌شوند. با پیشرفت بیماری رگبرگ‌ها آشکار و ضخیم می‌شوند. در مراحل پیشرفته ساقه و دم برگ‌ها تحریف می‌شوند. میوه‌ها به رنگ زرد مایل به سبز و از نظر اندازه کوچک هستند. بیماری توسط سفید بالک‌ها انتقال می‌یابد. در صورت بروز بیماری در مراحل اولیه زراعت، ضرر بزرگی ایجاد می‌کند. جهت مدیریت بیماری از ارقام مقاوم استفاده کنید. بذرهای عاری از بیماری و گواهی‌شده کشت کنید. گیاهان آلوده را از بین ببرید. تناوب زراعی را رعایت کنید. مزرعه را عاری از علف‌های هرز نگه‌دارید و جهت کنترل ناقلین ویروس از حشره‌کش‌های مناسب استفاده کنید.

ویروس مواززیک زرد بر روی برگ بامیه

شته Myzus persicae، Macrosiphum euphorbiae

حشرات کوچک با بدن نرم معمولاً به رنگ سبز، زرد یا سیاه هستند که در قسمت زیر برگ و ساقه گیاه استقرار یافته و از شیره گیاهی تغذیه کرده و باعث ضعیف شدن، خسارت به گیاه، زرد شدن برگ‌ها و توقف رشد گیاه می‌شوند. علاوه بر این شته‌ها ماده‌ی چسبنده‌ای به نام عسلک ترشح می‌کنند که باعث رشد کپک و قارچ‌ها روی گیاه می‌شود.

 اگر جمعیت شته فقط به چند برگ یا شاخه محدود شود، جهت کنترل می‌توان قسمت‌های آلوده را هرس کرد. قبل از کشت نشاها حتماً آن‌ها را بررسی کنید که به شته آلوده نباشند. در صورت وجود از ارقامی که مقاومت بیشتری به شته‌ها دارند استفاده کنید. مالچ‌های بازتاباننده نور مانند پلاستیک نقره‌ای‌رنگ می‌تواند مانع تغذیه شته‌ها از گیاهان شود. با استفاده از اسپری قوی آب روی گیاهان محکم می‌توان شته‌ها را از روی گیاهان شست. فقط در صورت آلودگی‌های خیلی زیاد از حشره‌کش‌ها استفاده کنید. گیاهان معمولاً آلودگی در سطح پایین و متوسط را تحمل می‌کنند. صابون‌های حشره‌کش یا روغن‌هایی مانند روغن neem یا canola معمولاً بهترین روش کنترل هستند. همیشه برچسب‌های محصولات را برای دستورالعمل‌های خاص قبل از استفاده بررسی کنید

شته در مزرعه بامیه

 لارو ساقه خوار (Helicoverpa zea) Corn earworm

لارو به برگ‌ها، جوانه‌ها، گل‌ها و غلاف آسیب می‌زند. کاترپیلارهای جوان به رنگ سفید خامه‌ای با سر و موهای سیاه هستند. لاروهای مسن‌تر ممکن است به رنگ زرد-سبز تا تقریباً سیاه با خطوط سفید ریز در امتداد بدن و لکه‌های سیاه در پایه موها باشند. تخم‌ها به‌صورت جداگانه در هر دو سطح فوقانی و تحتانی برگ قرار داده می‌شوند و در ابتدا به رنگ سفید خامه‌ای هستند اما پس از ۲۴ ساعت یک حلقه قهوه‌ای قرمز دور آن ایجاد می‌شود و قبل از تفریخ، تیره می‌شوند. حشره بالغ، پروانه‌ای با اندازه متوسط و سبز کم‌رنگ و برنزه است. این آفت بسیار مضر است و به صورت شفیره در خاک زمستان گذرانی می‌کند. جهت کنترل و مدیریت باید گیاهان را برای تخم و لارو این حشره بررسی کرده و در صورت وجود می‌توان از دشمنان طبیعی مانند باکتری Bacillus thuringiensis یا Entrust SC روی گیاهان استفاده کنیم. درمان شیمیایی با حشره‌کش‌های مناسب برای کنترل آفت در مزارع تجاری ممکن است موردنیاز باشد.

سوسک خیار (Acalymma vittata، Diabrotica undecimpunctata، Diabrotica balteata)

سوسک‌های بالغ به رنگ روشن با پس‌زمینه سبز و زرد و لکه‌های سیاه و یا نوارهای سیاه و زرد متناوب هستند. در اثر خسارت سوسک خیار نهال از رشد بازمانده؛ برگ، ساقه و یا گلبرگ‌ها آسیب‌دیده؛ ایستادگی گیاه کاهش‌یافته؛ همچنین گیاهان ممکن است علائم پژمردگی باکتریایی را نشان دهند. جای زخم در میوه ناشی از آسیب تغذیه سوسک است. سوسک‌ها در خاك و بقایای برگ‌ها زمستان گذرانی می‌کنند و با رسیدن دما به ۱۲.۷ درجه سانتی‌گراد (۵۵ درجه فارنهایت) از خاک بیرون می‌آیند. نظارت بر کاشت جدید به‌طور منظم برای نشانه‌هایی از سوسک، استفاده از ردیف‌های گیاهان پوششی و شناور برای محافظت از گیاهان در برابر صدمه (اما حذف آن‌ها در زمان گلدهی به دلیل اینکه زنبورها بتوانند گیاهان اصلی را گرده‌افشانی کنند)، کاربرد رس کائولین می‌تواند برای مدیریت جمعیت سوسک‌های کوچک مؤثر باشد. در نهایت استفاده از حشره‌کش‌های مناسب ممکن است ضروری باشد.

سوسک خیار در کشت بامیه

تریپس (Melon thrips) Thrips palmi

حشرات کوچک (۱.۵ میلی‌متر) و باریکی هستند که با استفاده از لنز دستی به‌راحتی دیده می‌شوند. در جمعیت بالای حشره برگ‌ها ممکن است نقره‌ای به نظر برسند. همچنین اگر جمعیت حشره زیاد باشد برگ‌ها می‌توانند تحریف شوند. حشرات بالغ به رنگ قهوه‌ای کمرنگ تا قهوه‌ای روشن و پوره‌ها کوچک‌تر و از نظر رنگی روشن‌تر هستند. تریپس می‌تواند چندین نسل در سال تولید کند.

جهت مدیریت آفت از کاشت در کنار مزارع پیاز، سیر یا غلات که تعداد بسیار زیادی تریپس در آن ساخته می‌شود جلوگیری کنید. در اوایل فصل رشد از مالچ‌های بازتابنده نور استفاده کنید تا جلوی تغذیه تریپس گرفته شود. اگر تریپس مشکل‌ساز شد، حشره‌کش مناسب را اعمال کنید

کنه‌های عنکبوتی etranychus urticae

برگ‌های آلوده‌شده با کنه حاوی نقاط ریز زرد و گاهی ممکن است برنزه به نظر برسند. کنه‌ها خیلی ریز هستند و در قسمت زیرین برگ‌ها با استفاده از لنز دستی قابل‌مشاهده‌اند. همچنین با تکان دادن برگ‌ها روی یک کاغذ سفید می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. برگ‌های به‌شدت آلوده زرد می‌شوند و ممکن است از گیاه جدا شوند.

کنه‌های عنکبوتی در شرایط غبارآلود رشد می‌کنند. گیاهان تحت تنش آبی بیشتر مستعد حمله کنه‌ها هستند. اسپری گیاهان با فشارقوی جت آب باعث جدا شدن کنه‌ها از گیاهان می‌شود و به کاهش جمعیت آن‌ها کمک کند. اگر کنه‌ها مشکل‌ساز شوند، صابون حشره‌کش را روی گیاهان بکار ببرید. برخی از حشره‌کش‌های شیمیایی ممکن است با از بین بردن دشمنان طبیعی و ترویج تولیدمثل کنه، جمعیت کنه را افزایش دهند بنابراین در استفاده از حشره‌کش‌ها دقت کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله مبارزه با کنه تارتن مطالعه کنید.

نماتد مولد گره Meloidogyne spp

گال‌هایی روی ریشه که قطر آن‌ها به ۳.۳ سانتیمتر می‌رسد اما معمولاً کوچک‌تر هستند، کاهش قدرت گیاهان؛ گیاهان زردرنگ که در هوای گرم پژمرده می‌شوند از علائم نماتد می‌باشد.

گال‌ها می‌توانند به سرعت یک ماه قبل از کاشت ظاهر شوند. نماتدها خاک‌های شنی را ترجیح می‌دهند و احتمالاً در مزارع یا باغاتی با این نوع خاک بیشتر آسیب می‌رسانند. اگر در خاک نماتد وجود دارد در صورت وجود از ارقام مقاوم به نماتد استفاده کنید.

اگر علائم نماتد را مشاهده کردید ریشه گیاهان را در اواسط فصل یا زودتر بررسی کنید. ضدعفونی خاک با نور خورشید باعث کاهش جمعیت نماتد در خاک و سطح ماده تلقیح بسیاری از عوامل بیماری‌زا دیگر می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم روش های از بین بردن و کاهش خسارت نماتد را بخوانید.

بیماری نماتد ریشه بامیه
کاشت، داشت و برداشت بامیه (Okra) 29

فواید بامیه

بامیه دارای مقادیر قابل‌توجهی از مواد غذایی است. یک فنجان (۱۰۰ گرم) بامیه خام حاوی

 • ۳۳ کالری انرژی
 • ۷ گرم کربوهیدرات
 • ۲ گرم پروتئین
 • ۰ گرم چربی
 • ۳ گرم فیبر
 • منیزیم: ۱۴٪ از ارزش روزانه (DV)
 • فولات: ۱۵٪ DV
 • ویتامین A 14٪ DV
 • ویتامین C 26٪ DV
 • ویتامین K 26٪ DV
 • ویتامین B ۶۱۴٪ DV است.

بامیه منبع عالی ویتامین C و K است. ویتامین C یک ماده غذایی محلول در آب است که به عملکرد سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند، درحالی‌که ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی است که به دلیل نقش آن در لخته شدن خون شناخته‌شده است. علاوه بر این، بامیه کالری و کربوهیدرات کمی دارد و حاوی مقداری پروتئین و فیبر است. بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات فاقد پروتئین هستند که باعث می‌شود بامیه از این لحاظ تا حدودی بی‌نظیر باشد

بامیه سرشار از آنتی‌اکسیدان است که ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های جدی را کاهش دهد، از التهاب مضر جلوگیری کند و به‌سلامتی کلی بدن کمک کند. مهم‌تر از همه، بامیه حاوی پلی فنول است که ممکن است به سلامت قلب و مغز کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد که بامیه ممکن است به کلسترول موجود در روده شما وصل شده و سطح کلسترول خون را کاهش دهد.

بامیه حاوی پروتئینی به نام لکتین است که به دلیل نقش آن در پیشگیری و درمان سرطان موردمطالعه قرارگرفته و تحقیقات انسانی بیشتری در این مورد لازم است. خوردن بامیه به کنترل قند خون کمک می‌کند. بااین‌حال، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است با داروهای متداول دیابت اختلال پیدا کند. خوردن بامیه ممکن است به زنان باردار کمک کند تا نیاز روزانه خود به فولات را برآورده کنند. فولات برای جلوگیری از نقص لوله عصبی مهم است؛ بنابراین بامیه را به لیست مواد غذایی خود اضافه کنید تا یک ماده جدید با اثرات سلامتی قدرتمند را امتحان کنید.

راه هایی برای جلوگیری از لزج شدن آن هنگام طبخ

معمولاً از بامیه در سوپ‌ها و خورش‌هایی مانند خورش بامیه استفاده می‌شود. هنگام خرید بامیه، به دنبال غلاف‌های سبز، صاف، لطیف و بدون لکه‌های قهوه‌ای یا انتهای خشک‌شده بگردید. آن‌ها را تا چهار روز قبل از پخت‌وپز در یخچال نگهداری کنید. اگرچه ممکن است بامیه در آشپزخانه شما جزء مواد غذایی اصلی نباشد، طبخ آن بسیار ساده است. بامیه شامل یک ماده ضخیم است که زمانی که حرارت ببیند چسبنده و لزج می‌شود. برای جلوگیری از لزج شدن بامیه هنگام پخت‌وپز، این روش‌های ساده آشپزی را دنبال کنید: با حرارت زیاد بامیه‌ها را بپزید. از پر کردن ماهیتابه خودداری کنید زیرا این باعث کاهش گرما و ایجاد لزجی می‌شود. پخت‌وپز آن در یک سس اسیدی، مانند سس گوجه‌فرنگی لزجی و چسبندگی آن را کاهش می‌دهد. بامیه‌ها را جهت کباب شدن در فر قرار دهید. آن را کباب کنید تاکمی نیم‌سوز شود. همچنین ترشی بامیه ممکن است عامل لزجی را کاهش دهد.

جمع‌بندی

بامیه گیاهی گل‌دار است که به دلیل میوه یا غلاف حاوی دانه خود شناخته‌شده و کشت می‌شود. بامیه در آب‌وهوای گرم و گرمسیری مانند مناطق آفریقا و آسیای جنوبی کشت می‌شود. رشد بهینه بامیه در دمای بین ۲۳.۹ تا ۳۲.۳ درجه سانتی‌گراد رخ می‌دهد. بامیه معمولاً از طریق بذر تکثیر می‌شود. خیساندن بذرها در شب قبل از کاشت در آب به جوانه‌زنی گیاهان کمک می‌کند. بامیه در خاک‌های شنی تا لومی متوسط با زهکشی خوب بهترین رشد را دارد. خاک موردنظر برای کشت باید از نظر مواد آلی غنی باشد. در صورت کاشت در خاک‌های رسی، کشت نشایی پیشنهاد می‌شود زیرا جوانه‌زنی بذر در خاک‌های رسی و سنگین با مشکل مواجه می‌شود.

بامیه یک گیاه مغذی است که دارای فواید بسیاری برای سلامتی است. سرشار از منیزیم، فولات، فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های C، K و A است.

نسخه صوتی مقاله

منابع

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۴.۱ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود …

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟tabligat
ads 468x60 30
ads 728x90 in post
محتوای سایت تراکتوری به صورت اتوماتیک از سطح وب جمع آوری شده اند ، در صورت مشاهده مطالب غیر مرتبط، غیر شرعی و غیر اخلاقی ، و مغایر با قوانین لطفا محتوای مورد نظر را گزارش دهید تا محتوا حذف شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + شش =

دکمه بازگشت به بالا