عمومیگیاه پزشکی

۱۰ آفت شایع گیاهان خانگی و نحوه کنترل آن‌ها


مقدمه

گیاهان خانگی شما تمام‌وقت خود را در خانه و در جایی که ممکن است دما، نور خورشید و رطوبت هوا مناسب نباشد، می‌گذرانند. این باعث می‌شود آن‌ها به‌راحتی طعمه آفات گیاهی شوند که در داخل خانه راه خود را پیدا می‌کنند. آفات در داخل خانه هیچ شکارچی طبیعی ندارند و جمعیت آن‌ها می‌تواند به‌سرعت افزایش یابد. منتظر نباشید تا گیاهان خانگی شما با آن‌ها دست‌وپنجه نرم کنند. گیاهان داخل منزل خود را به‌طور منظم از نظر آلودگی حشره بررسی کنید. کنترل زودهنگام آن‌ها بهترین شانس شما برای نجات گیاهان خانگی است.

در این مقاله ۱۰ مورد از آفات و نحوه کنترل آن‌ها آورده شده است.

شته

شته‌ها مانند لکه‌های کوچک سبز، سفید، زرد یا سیاه به نظر می‌رسند که می‌توانند در تمام قسمت‌های گیاه ظاهر شوند. آن‌ها با مکیدن شیره گیاهی ساقه و برگ، گیاهان را ضعیف می‌کنند. شته‌ها می‌توانند به‌سرعت تولیدمثل کنند و در طی چند روز کل گیاه را بپوشانند. شته‌ها حشراتی با بدن نرم هستند و با فشار شدید آب یا اسپری‌های مکرر صابون حشره‌کش، به‌راحتی از بین می‌روند؛ اما آن‌ها بسیار مقاوم می‌باشند و شما برای خلاص شدن از شر آن‌ها نیاز به سخت‌کوش بودن دارید.

برای اطلاعات بیشتر ویدیو و مقاله شته چیست و راه‌های از بین بردن آن را پیشنهاد می‌کنیم ببینید.

شته‌ها و شپشک‌ها

شپشک آردآلود

شپشک آردآلود مانند لکه‌های سفید و پنبه‌ای کوچکی به نظر می‌رسند که معمولاً در محل اتصال دم برگ به ساقه و در زوایا دیده می‌شوند، اما در امتداد ساقه‌ها نیز ممکن است دیده شوند. آن‌ها با مکیدن شیره گیاهی از گیاهان تغذیه می‌کنند. گیاهانی که با شپشک آردآلود آلوده شده‌اند، به نظر می‌رسد که در حال خشک شدن هستند حتی اگر به‌تازگی آبیاری شده باشند.

خلاص شدن از شر شپشک آردآلود بسیار سخت است. اگر خیلی زود متوجه آن‌ها شدید، شاخه‌های آلوده را از بین ببرید؛ همچنین شما می‌توانید شپشک­‌های آردآلود را با یک پنبه یا گوش‌پاک‌کن آغشته به الکل از بین ببرید. اگر گیاهان شما به‌شدت آلوده شده‌اند، بهتر است فقط از شر آن‌ها خلاص شوید زیرا شپشک‌­های آردآلود خیلی سریع گسترش می‌یابند.

کنه‌های پهن

کنه‌های پهن و کنه سیکلامن آفات کمتر شایع هستند، اما آن‌ها می‌توانند آسیب قابل‌توجهی به نوک روبه‌رشد گیاهان وارد کنند. آن‌ها خیلی ریز هستند و با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیستند، اما اگر رشد نوک گیاهان خانگی شما کم شود و شروع به تغییر شکل و تحریف کردند یا برگ‌ها شروع به پیچیدن کردند می‌توانید به وجود کنه‌ها در آنجا شک کنید. گیاهان موردعلاقه کنه‌ها شامل بنفشه آفریقایی، بگونیا، سیکلامن و چندین گیاه خانگی گرمسیری است. اگر شما بتوانید گیاه را با استفاده از اسپری کاملاً بپوشانید برخی از موارد را می‌توان با کنه‌کش‌ها، صابون حشره‌کش و یا روغن باغبانی درمان کرد. معمولاً بهتر است گیاهان با آلودگی بالا را دور بیندازید تا از گسترش کنه‌ها جلوگیری کنید.

کنه پهن
کنه پهن

کنه‌های تارعنکبوتی

کنه‌های تارعنکبوتی، در گیاهانی که دارای شاخ و برگ‌های سرسبز و زیادی هستند و بیشتر در محل میان‌گره‌ها دیده می‌شوند. کنه‌ها خیلی ریز و تقریباً به‌اندازه یک‌سرسوزن هستند و با مکیدن شیره گیاهی به گیاهان آسیب می‌رسانند. برگ‌های مورد حمله زردرنگ خواهند شد و با شدیدتر شدن آلودگی، برگ‌ها کاملاً زرد و شکننده می‌شوند و به‌سرعت می‌میرند. کنه‌های تارعنکبوتی هوای گرم و خشک را می‌پسندند بنابراین با پایین آوردن دما و بالابردن رطوبت می‌توان از گیاهان در مقابل کنه تارعنکبوتی محافظت کرد.

برای خلاص شدن از شر کنه‌های تارعنکبوتی، گیاهان آسیب‌دیده را کاملاً با صابون حشره‌کش اسپری کنید. این کار را همان‌طور که روی برچسب توصیه شده تکرار کنید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله مبارزه با کنه تارتن دولکه ای و کنه قرمز اروپایی + معرفی سموم را بخوانید.

کنه قرمز اروپایی گیلاس

پشه قارچ

پشه قارچ، مگس‌های ریزی هستند که در اطراف گیاهان خانگی معلق هستند و در صورت ایجاد مزاحمت برای آن‌ها به‌صورت گروهی پرواز می‌کنند. حشرات بالغ آسیب زیادی به گیاهان نمی‌رسانند، اما لارو آن‌ها از ریشه‌های فیدر و بقایای آلی و قارچ در خاک گلدان تغذیه می‌کنند. آن‌ها خاک مرطوب را ترجیح می‌دهند و برای نهال‌ها و گیاهان جوان نسبت به گیاهان استقراریافته مشکل بیشتری ایجاد می‌کنند.

شما می‌توانید حشرات بالغ را با تله‌های چسبنده زرد که باعث کاهش جمعیت می‌شود، صید کنید. برای ازبین‌بردن تخم‌ها و لاروهای موجود، اجازه دهید خاک برای چند روز کاملاً خشک شود. برای جلوگیری از تجمع حشرات، سعی کنید از ورق‌های خشک‌کن استفاده کنید.

لاروهای پشه قارچ را می‌توان با استفاده از تکه‌های سیب‌زمینی خام نیز به دام انداخت. سیب‌زمینی را برش داده و قطعات آن را روی خاک قرار دهید و هر دو روز یک‌بار زیر آن‌ها را چک کنید. لاروهایی که در حال تغذیه از سیب‌زمینی هستند را با سیب‌زمینی برداشته و سیب‌زمینی را با قطعات تازه جایگزین کنید. نگذارید سیب‌زمینی‌ها خشک شوند.

آفت پشه قارچ

مینوز

خطوط پر پیچ‌وتاب که از درون یک برگ عبور می‌کنند، نشانه مطمئنی از آسیب مینوز به برگ است. مینوزها بیشتر در خارج از خانه آفت هستند، اما می‌توانند گیاهان شما در داخل خانه را نیز آلوده کنند. مینوزها لارو مگس‌های سیاه کوچکی هستند. مگس تخم‌های خود را در برگ می‌گذارد و لاروها از قسمت‌های داخلی برگ‌ها تغذیه می‌کنند تا زمانی که به‌اندازه کافی بالغ و ظاهر شوند.

اغلب آسیب آن‌ها به گل‌های زینتی ظاهری است. خسارت مینوز به سبزیجات خوراکی، مانند سوئیس چارد و اسفناج، می‌تواند یک محصول را خراب کند، اما در یک گیاه خانگی، آن‌ها فقط ناخوشایند هستند. برای جلوگیری از ظهور مگس مینوزهای جدید می‌توانید بزرگسالان را با نوار چسبنده آبی به دام بیندازید و هرگونه برگ آسیب‌دیده را حذف کنید. چند حشره‌کش مانند Spinosad وجود دارد که مگس مینوز را کنترل می‌کند، اما معمولاً استفاده از آن‌ها در خانه لازم نیست.

علائم خسارت مینوز

سپرداران

سپرداران حشرات کوچکی هستند که خود را به ساقه گیاه می‌چسبانند و سپس خود را با پوسته‌ای بیضی‌شکل و سخت می‌پوشانند؛ مانند شپشک­های آردآلود، آن‌ها به‌آرامی شیره گیاهان را می‌مکند و باعث می‌شوند گیاهان بیش‌ازحد ضعیف شوند و نتوانند خود را حفظ کنند.

خلاص شدن از شر سپرداران بسیار سخت است. آفت‌کش‌ها اغلب به پوسته‌های سخت آن‌ها نفوذ نمی‌کنند. امکان دارد که شما بتوانید در مقیاس کم سپر آن‌ها را با ناخن یا یک برس نرم بسایید. حشرات جوان بدون سپر جهت تغذیه به مکان جدیدی می‌خزند و در این مرحله با صابون حشره‌کش می‌توان آن‌ها را اسپری کرد. صابون حشره‌کش حداقل تأثیر را در حشرات بالغ و سپردار دارد.

سپرداران روی برگ و ساقه گیاه

دم فنری

دم فنری‌ها موجودات ریز و کوچک حشره مانند بدون بال هستند که در صورت ایجاد مزاحمت برای آن‌ها می‌توانند چندین اینچ در هوا بپرند. تا چندین مورد وجود نداشته باشند احتمالاً متوجه وجود آن‌ها نخواهید شد. آن‌ها معمولاً به‌صورت خوشه‌ای هستند. آن‌ها مناطق مرطوب مانند خاک گلدان مرطوب و خاک‌هایی که دارای هوموس بالایی باشد را جهت زندگی ترجیح می‌دهند.

 اگرچه در بهار می‌توانند از ریشه گیاهان تغذیه کند، اما وقتی در خاک باشند آسیب زیادی به گیاهان وارد نمی‌کنند. بااین‌حال، اگر خاک خشک شود، دم فنری‌ها به دنبال رطوبت در جای دیگری مانند زیرزمین یا حمام پناه می‌برند که می‌توانند باعث آزار شما شوند. می‌توانید آن‌ها را با جاروبرقی از بین ببرید یا از خاک دیاتومه (حاوی سیلیس) استفاده کنید.

آفت دم فنری

تریپس

این حشرات ریز (کمتر از ۲۵/۱ اینچ) می‌توانند صدمات زیادی به گیاه وارد کنند. آن‌ها به‌صورت گروهی، از برگ‌ها، گل‌ها و حتی میوه‌ها تغذیه می‌کنند و شیره گیاهی را می‌مکند. آن‌ها علاوه بر ضعف گیاهان و تحریف رشد، باعث شیوع بیماری‌ها مانند بیماری‌های ویروسی نیز می‌شوند.

ازآنجاکه در خانه هیچ شکارچی طبیعی وجود ندارد، شما باید از نوعی حشره‌کش تماسی مانند روغن نیم یا صابون حشره‌کش استفاده کنید. حتماً همه طرف برگ‌ها را کاملاً با روغن یا صابون بپوشانید. برای به دام انداختن آن‌ها استفاده از کارت چسبنده آبی بهتر از کارت زرد است.

آفت تریپس روی برگ

مگس سفید

این مگس‌های سفید کوچک تمایل دارند که در قسمت زیرین برگ‌ها پنهان شده و در صورت ایجاد مزاحمت به‌صورت گروهی پرواز می‌کنند. آن‌ها شیره گیاهی برگ‌ها و ساقه‌ها را می‌مکند، باعث ضعیف شدن گیاهان و ایجاد موج و تغییر رنگ آن‌ها می‌شوند. مگس سفید خیلی سریع تولیدمثل می‌کند، بنابراین به دام انداختن زودهنگام مگس سفید باعث ازبین‌رفتن آن می‌شود. می‌توانید آن‌ها را با تله‌های چسبناک زرد گرفته و با صابون حشره‌کش یا روغن باغبانی اسپری کنید (اسپری باید کاملاً با بدن حشره تماس بگیرد).

جمع‌بندی

گل‌های زینتی و گیاهان آپارتمانی نیز مانند سایر گیاهان مورد حمله آفات قرار می‌گیرند که جهت حفظ شادابی و طراوت آن‌ها باید به‌موقع با این آفات مبارزه کرد. شایع‌ترین آفات گیاهان خانگی عبارت‌اند از: شته‌ها، کنه‌های پهن، پشه قارچ، مینوز، شپشک آردآلود، کنه تارعنکبوتی، تریپس، مگس سفید، سپرداران و دم فنری. در این مقاله به‌طور خلاصه به این آفات و روش‌های مبارزه با آن‌ها اشاره شده است.

منبع

How to Get Rid of Common Houseplant Pests

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۴ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود …

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟tabligat
ads 468x60 30
ads 728x90 in post
محتوای سایت تراکتوری به صورت اتوماتیک از سطح وب جمع آوری شده اند ، در صورت مشاهده مطالب غیر مرتبط، غیر شرعی و غیر اخلاقی ، و مغایر با قوانین لطفا محتوای مورد نظر را گزارش دهید تا محتوا حذف شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 10 =

دکمه بازگشت به بالا