باغبانی

۶ دلیل اصلی میوه ندادن درختان میوه


مقدمه

شما در باغ خود درخت میوه‌ای کاشته‌اید که زنده و سرحال و در حال رشد است اما شکوفه و میوه نمی‌دهد. اگرچه این موضوع می‌تواند تا حدی دلسردکننده باشد و باعث شود که شما بخواهید آن درخت را از بین ببرید، اما پیشنهاد می‌کنیم به‌جای تصمیم برای از بین بردن درخت ابتدا به دنبال دلایل آن باشید. شکوفه یا میوه ندادن درخت، ممکن است به چند دلیل اتفاق بیفتد. در این مقاله، ما بر روی ۶ مورد از اساسی‌ترین نیازهای درختان میوه تمرکز کرده و به رایج‌ترین مسائل و راه‌حل‌های مربوط به تولید میوه می‌پردازیم.

۱) سن درخت

اگر درختان میوه شما هنوز خیلی جوان یا نارس باشند، به فاز زایشی یا مرحله تولید میوه نمی‌روند. هنگامی‌که درخت خود را از نهالستان خرید می‌کنید، درخت حدوداً ۲ ساله است و خیلی جوان و نابالغ است و جهت تولید میوه احتیاج به زمان دارد. به‌عنوان‌مثال درختان سیب پس از انتقال به باغ و کشت نهال بسته به رقم به ۲ تا ۵ سال زمان نیاز دارند تا وارد مرحله‌ی شکوفه دهی و تولید میوه شوند. زمان موردنیاز درختان تا میوه دهی در جدول زیر آمده است.

نوع درخت میوه تعداد سال تا میوه‌دهی
سیب ۲ – ۵ سال
زردآلو ۲ – ۵ سال
موز ۲- ۳ سال
آلبالو ۳ – ۵ سال
گیلاس ۴ – ۷ سال
مرکبات ۱ – ۲ سال
انجیر ۱ – ۲ سال
توت ۲ – ۳ سال
شلیل ۲ – ۴ سال
زیتون ۲ – ۳ سال
پاپایا ۵ – ۷ سال
هلو ۲ – ۴ سال
گلابی ۴ – ۶ سال
خرمالو ۳ -۴ سال
آلو ۳ – ۶ سال
انار ۲ – ۳ سال
زمان میوه‌دهی درختان مختلف

۲) گرده‌افشانی

درختان میوه جهت میوه دهی نیاز به گرده‌افشانی دارند. اگر درخت شما خودگرده‌افشان نیست، به درخت گرده‌افشان سازگار در نزدیک خود و همچنین، عوامل گرده‌افشان مانند زنبورها، پرندگان و باد احتیاج دارد. اگر گرده‌افشانی صورت نگیرد درخت ممکن است شکوفه بدهد، اما به‌احتمال زیاد میوه‌ای تولید نمی‌کند.

نقش گرده افشانی در میوه دهی درختان

۳) شناخت دقیق منطقه جهت کشت درخت

واریته‌های مختلف درختان در مناطق مختلف کشت می‌شوند. هنگامی‌که بدانید خصوصیات جغرافیایی و آب‌وهوایی منطقه شما چیست، می‌توانید درختان میوه‌ای را که برای رشد در منطقه شما توصیه می‌شوند انتخاب کنید.

مواردی که باید هنگام کاشت در منطقه خود در نظر بگیرید:

  • درختان به شرایط منطقه سازگار باشند تا فرصتی برای زنده ماندن در زمستان‌ها و تابستان‌ها داشته باشند.
  • درختان برای تولید میوه باید سرمای کافی را دریافت کنند و به عبارتی نیاز سرمایی آن‌ها برآورده شود. اگر درخت به منطقه شما سازگار باشد اما نیاز سرمایی آن برآورده نشود، تولید میوه آن کاهش می‌یابد. به‌عنوان‌مثال اکثر درختان هلو نیاز سرمایی کمی دارند، بیشتر درختان سیب نیاز سرمایی متوسط و بیشتر درختان گلابی نیاز سرمایی بالایی دارند.
  • آب‌وهوا می‌تواند تا حد زیادی بر تولید میوه تأثیر بگذارد. اگر سرمای دیررس شکوفه‌های درخت یا میوه جوان شما را از بین ببرد، درخت دیگر نمی‌تواند محصولی برای برداشت آن سال تولید کند. اگر خشک‌سالی یا گرما و سرمای شدید به درختان و جوانه‌های شما آسیب برساند، شما باید در طول سال از درختان خود مراقبت کنید و سال آینده منتظر آب‌وهوای مناسب‌تری جهت باردهی درختان میوه خود باشید.

۴) هرس

درختانی که به‌طور اصولی و منظم هرس می‌شوند میوه‌های باکیفیت‌تری تولید می‌کنند. جوانه‌های میوه دِه تمایل دارند روی شاخه‌هایی تشکیل شوند که دارای گردش هوای مناسب باشند و نور کافی دریافت کنند. این هدف اصلی در هنگام هرس است. در مقاله، هرس درختان، با نکات هرس و موارد دیگر آشنا شوید.

همچنین باید هنگام هرس تعادل را رعایت کنید. هرس سنگین باعث می‌شود که درخت بیشتر رشد رویشی داشته باشد و هرس سبک می‌تواند به تولید بیش‌ازحد شاخه‌های میوه‌دار کمک کند که باعث تولید بار بیش‌ازحد و ریزش شدید میوه می‌شود.

هرس به موقع درخت

۵) فاصله‌گذاری

درختان میوه‌ای که بیش‌ازحد نزدیک به یکدیگر کاشته شده‌اند، برای تأمین مواد مغذی و نور با یکدیگر رقابت می‌کنند. اگر کاشتن درختان نزدیک به هم بخشی از طرح شما باشد، برای این کار باید درختان را به‌گونه‌ای هرس کنید تا درختان در معرض نور قرار گیرند و اطمینان حاصل کنید که درختان مواد غذایی کافی از خاک دریافت می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که به درختان خود فضای کافی برای رشد و شکوفایی را می‌دهید.

۶) شرایط خاک

بسیار مهم است که درختان شما تعادل مناسبی از مواد غذایی ذخیره شده در درخت و عناصر خاک را داشته باشند. این بهترین کاری است که می‌توانید برای اطمینان از میوه دهی درخت و برای حمایت از میوه‌های درخت انجام دهید. همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، اگر این تعادل برقرار نباشد، می‌تواند تأثیر منفی بر نحوه شکوفه یا باردهی درخت شما بگذارد.

تعادل مواد کودی و غذایی در خاک
تاثیر مواد غذایی در خاک بر روی میوه دهی درختان

اگر درختی ذخیره کافی داشته باشد اما از نظر عناصر موجود در خاک کمبود داشته باشد، ممکن است تولید محصول متوقف شده یا میوه کم‌کیفیت و بی‌کیفیت تولید کند و یا حتی میوه‌ای تولید نکند.

اگر درخت شما بیش‌ازحد بار داشته باشد، ممکن است باعث ریزش زودرس میوه یا ریز و بی‌کیفیت شدن میوه‌ها شود.

همچنین اگر درخت شما شاخ‌وبرگ کمی داشته باشد (که می‌تواند ناشی از تنش، آب‌وهوا یا سایر عوامل ضعیف کننده مانند حیوانات، آفات یا بیماری‌ها باشد) این ممکن است باعث ریزش زودرس میوه شود.

شناسایی عامل تنش به رفع مشکل کمک خواهد کرد. برای یافتن کمبود مواد مغذی می‌توانید آزمایش خاک انجام دهید. همچنین آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز را به‌موقع کنترل کنید.

یک درخت همچنین ممکن است که عناصر بیش‌ازحد در خاک خود داشته باشد اما ذخیره کافی در درخت نداشته باشد. این درخت در فصل رشد سالم و سرسبز به نظر می‌رسد، اما میوه نمی‌دهد (صرف‌نظر از بلوغ)، در بسیاری از موارد، درخت حتی شکوفه هم نمی‌دهد. این امر درنتیجه تغذیه بیش‌ازحد اتفاق می‌افتد.

اگر خاک مواد مغذی فراوانی مانند نیتروژن (به‌طور طبیعی یا با افزودن کود) دریافت کند، درخت رشد رویشی زیادی خواهد داشت که این امر رشد جوانه‌های بارده را به تأخیر می‌اندازد. با توقف تغذیه با کودهایی که رشد رویشی درخت را تقویت می‌کنند و استفاده درست و به‌موقع از کودها و عناصری که به رشد زایشی و گل‌دهی درخت و گرده‌افشانی کمک می‌کنند (مانند فروت ست)، می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

راهکارهایی دیگر

برخی از راه‌حل‌های دیگری وجود دارد که فقط در صورت رعایت موارد بالا و عدم موفقیت باید انجام شود:

هرس ریشه

در روی زمین جایی که خط قطره درخت وجود دارد (زیر درخت که هنگام بارندگی آب از نوک شاخه‌ها چکه می‌کند) یک بیل یا بیلچه را به‌طور مستقیم در خاک فشار دهید و بدون حفر زمین آن را به بیرون بکشید. این عمل را به‌صورت دایره‌ای و به فاصله ۳۰ الی ۶۰ سانتی‌متر در اطراف درخت تکرار کنید و یک حلقه نقطه‌چین در اطراف سیستم ریشه درخت خود ایجاد کنید، این حلقه ریشه‌های فیدر (غذا دهنده) را دربر می‌گیرد و باعث شکوفایی درخت در فصل رشد بعدی می‌شود.

خراش دهی تنه درختان

نتیجه حاصل از خراش دهی نیز مانند هرس ریشه است اما خراش دهی نباید اولین قدم شما برای به ثمر رساندن درختان باشد و باید آن را به‌عنوان آخرین راه چاره در نظر بگیرید.

هنگام خراش دهی به درختان خود در بهار، یک چاقوی کوچک (مانند چاقوی جیبی) بردارید و در پایین تنه درخت یک برش افقی را به‌صورت نیم‌دایره روی پوست درخت ایجاد کنید. چند اینچ بالاتر بروید و این کار را در نیمه دیگر تنه درخت تکرار کنید. اجازه ندهید این خطوط به یکدیگر متصل شوند در غیر این صورت بافت آبکش را از بین می‌برید و سیستم آوندی درخت را کاملاً مختل می‌کنید که منجر به نابودی آن می‌شود.

خراش دهی تنه درخت

جمع‌بندی

دلایل زیادی برای شکوفه یا میوه ندادن درختان میوه وجود دارد که از مهم‌ترین دلایل می‌توان به جوان و نابالغ بودن درخت، عدم گرده‌افشانی مناسب و نبود درختان گرده دهنده و همچنین نبود عوامل گرده‌افشان مانند زنبورعسل در باغ، مناسب نبودن شرایط آب و هوایی و جغرافیایی منطقه جهت کشت واریته موردنظر، هرس سنگین و غیراصولی درخت، عدم رعایت فواصل کشت مناسب بین درختان، عدم تعادل بین مواد غذایی ذخیره‌شده در درخت و عناصر موجود در خاک (مانند استفاده بیش‌ازحد از کودها و عناصری که باعث تحریک رشد رویشی و به تأخیر انداختن رشد زایشی درخت می‌شوند) اشاره کرد.

مقالات مرتبط

  • علت ریزش گل و میوه چه و میوه در درختان
  • آموزش جامع نگهداری از باغ و باغچه
  • نحوه مراقبت از درختان میوه در زمستان
  • ۶ نکته مهم درباره آماده سازی باغ و زمین پس از برداشت
  • روش و زمان چالکود پاییزه و زمستانه

منبع

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۷ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۶۹

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود …

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟tabligat
ads 468x60 30
ads 728x90 in post
محتوای سایت تراکتوری به صورت اتوماتیک از سطح وب جمع آوری شده اند ، در صورت مشاهده مطالب غیر مرتبط، غیر شرعی و غیر اخلاقی ، و مغایر با قوانین لطفا محتوای مورد نظر را گزارش دهید تا محتوا حذف شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + چهار =

دکمه بازگشت به بالا